سرزمین کشمیر

Keşmirliler kendi kaderlerini tayin etme hakkı ve adaleti istiyor

Dünya Xəbərləri

6 Nisan 2018, Pakistan’da ve dünyanın dört bir yanında Hind işgali altında yaşayan Keşmirlilerin kendi kaderlerini tayin etme mücadelelerini desteklemek ve uluslararası toplumun vicdanını

6 Nisan 2018, Pakistan’da ve dünyanın dört bir yanında Hind işgali altında yaşayan Keşmirlilerin kendi kaderlerini tayin etme mücadelelerini desteklemek ve uluslararası toplumun vicdanını, son zamanların insan haklarının çiğnenmesi, keyfi gözaltılar ve yargısız cinayetler karşısında uyandırmak için “Kaşmir Dayanışma Günü” olarak tanınıyor.

Geçen hafta, 20’den fazla masum Keşmirli işgal altındaki Jammu & Keşmir’de uydurulmuş terörizm suçlamalarından dolayı hukuk dışı “rastlantılarda” şehid edildi.

Bu sahte suçlamalara karşı yapılan suçlama, yüz binlerce Keşmirlinin şehid olanlarım cenazelerine katıldığı zaman Keşmir halkının kendisinden geldi.

İşgal altındaki Jammu & Keşmir’in sokaklarına yüz binlerce insan Hind güvenlik güçlerinin bu vahşi eylemini protesto için, kendi kaderlerini tayin etme hakkı için ve Hindistan’ın devlet terörizmine son verilmesi için akın etti.

Bir kez daha, Hindistan işgal güçleri, barışçıl protestolara karşı ayırt etmeden, orantısız, acımasız ve insanlık dışı güç kullanıp kendilerinden beklenen bir tavırla karşılık verdiler. Kadınlar ve çocuklar da dahil olmak üzere barışçıl protestoculara karşı pelet silahları ve atış mühimmat kullanıldı.

İŞGALCİ DEVLET ABLUKA UYGULUYOR

Son birkaç günde yüzlerce protestocu yaralandı. Yüzlerce kişi -Keşmiri Hurriyet liderleri dahil- tutuklandı. Tüm vadi sanal bir abluka içinde, iletişim hizmetleri askıya alınmış durumda ve bağımsız medya kurumlarının ve insan hakları örgütlerinin bölgeye erişimleri engellenmiştir.

Bütün bu baskıcı önlemlere rağmen Hind işgal güçleri Keşmirlilerin vazgeçilmez olan kendi kaderlerini tayin etme hakkını talep etmelerini engelleyemedi.

Uluslararası toplumu Jammu ve Keşmir’de Hindistanın baskı döngüsüne sürekli tanık oldu. Maalesef bu işgalin gölgesinde yaşayan Keşmirlilerin hayatlarında yeni standart oldu. Bazı vicdani ahlaki sesler dışında dünya bu yinelenen ölüm ve yıkım bölümlerine sessiz bir tanık olarak kalmakta.

İnsan hakları gözlemcileri de dahil olmak üzere uluslararası topluluğun, Keşmirlilerin yaşadığı çirkin ve sistematik insan hakları ihlallerinin fark etmeleri ve Hindistan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği ve Bağımsız Daimi Makamı’ndan Hindistan tarafından işgal edilen Jammu & Kaşmir’e bilgi toplama heyet göndermelerine izin vermeli.

Bu çirkin insan hakları ihlallerinden sorumlu olanlar hesap vermelidir. Keşmirlileri ezmek ve Hindistan işgal güçlerine dokunulmazlık vermek için tasarlanan “kara yasalar” hemen ıskartaya çıkarılmalı.

Her şeyden ötürü, Kaşmirlileri ilgili BM Güvenlik Konseyi kararlar çerçevesinde taahhüt edilenlerin -kendi kaderlerini tayin etme hakkı- yerine getirilmesi ahlakı zorunluktur. Ayrıca, uluslararası toplumu Pakistan’ın Birleşmiş Milletler Genel Sekreter’e Jammu ve Kaşmir için bu kararların yerine getirilmesi için özel temsilci talebini desteklemelidir.

Dünya aynı zamanda Hindistan’ın Pakistan tarafındaki sivil halkını hedef alan Kontrol Hattında (LoC) ve Temel Sınır’da (WB) bitmeyen ateşkes ihlallerini not etmelidir. Bu onlarca sivilin şehid edilmesine ve daha pek çok kişinin yaralanmasına neden oldu. Binlerce kişi evlerini ve geçim kaynaklarını terk etmeye zorladı. Bu durum uluslararası barış ve güvenlik için ciddi bir tehdit olmaya devam ediyor.

ULUSLARARASI TOPLUM ADİL ROL ALMALI

Bugün, Keşmir Dayanışma Günü vesilesiyle, Pakistan, uluslararası topluma, ilgili BM Güvenlik Konseyi kararlarına ve Keşmir halkının isteklerine uygun olarak, Keşmir ihtilafının adil ve kalıcı bir çözümünü destekleme konusunda adil rol oynamaya çağırıyor.

Bugün, Keşmir Dayanışma Günü vesilesiyle, Pakistan uluslarası topluma ilgili BM Güvenlik Konseyi kararlarına ve Keşmir halkım isteklerine uygun olarak, Keşmir ihtilafına adaletli ve kalıcı çözüm için gerekli rolünü oynamasına çağrı yapıyor.

Bu vesileyle, Keşmirlilerin haklı davasına sarsılmaz ve ilkeli desteğiyle için Türk halkına ve Türkiye hükümetine teşekkür ediyoruz. Bu konudaki ahlaken dürüst pozisyonları, başkaları için bir ilham kaynağı olmalıdır.

İşgal altında yaşayan Keşmirliler için bu uzun gece bir gün sona erecek inşallah. Güç ve azim arasındaki herhangi bir yarışmada, azim her zaman sonunda kazanır.