روپیه پاکستان

قیمت روپیه پاکستان به تومان امروز

کارآفرینی

Sharing is caring!

روپیه واحد پولی پاکستان، ششمین کشور بزرگ دنیا با 207 میلیون جمعیت است. انتشار این واحد پول تحت نظر بانک دولتی پاکستان می باشد.

اخیراً با تغییرات گسترده اقتصادی، اقتصاد پاکستان به یک ستون قدرتمندتر تبدیل شده و به نرخ رشد به‌ ویژه در زمینه‌ های ساخت و تولید و بخش‌های خدمات مالی (اقتصادی) سرعت بخشیده‌ است. پاکستان توانسته است رشد اقتصادی خود را در سال ۲۰۱۷ به ۵.۳ درصد برساند. این رقم به عنوان بالاترین نرخ رشد اقتصادی در ۱۰ سال گذشته این کشور بی سابقه بوده است که خود اثری مثبت بر ارزش روپیه این کشور در مقال واحدهای پول جهانی خواهد داشت.

به نظر می رسد سرمایه‌گذاری چند میلیارد دلاری چینی‌ ها در قالب طرح کمربند جاده ابریشم در پاکستان به ثبات اقتصادی این کشور کمک کرده است. حتی رئیس ستاد ارتش پاکستان در یک کنفرانس خبری گفته است که رویایش دیدن پاکستانی است که اقتصادی با درآمد متوسط داشته باشد که این در گرو برنامه ۶۲ میلیارد دلاری چین در کریدور اقتصادی چین و پاکستان است.

از سوی دیگر روابط حسنه دولت جدید عمران خان نخست وزیر پاکستان با هند، چین و سایر کشورهای منطقه و جهان می تواند اثری مثبت در ثبات اقتصادی داشته باشد.

 

روپیه پاکستان چیست؟

واحد پول کشور پاکستان روپیه است و از سکه 1 روپیه تا اسکناس 5000 روپیه در بازار دیده میشود. انتشار این واحد پول تحت نظر بانک دولتی پاکستان می باشد. هر لک برابر با صدهزار روپیه و هر کرور هم برابر با ده میلیون روپیه است.

 

هر روپیه چند دلار است؟

قیمت هر دلار معادل 132 روپیه در بازار آزاد و بین 129-130 در بازار بین بانکی می باشد.
گسترش روابط اقتصادی پاکستان با چین و کشور های حاشیه خلیج فارس از یک سو و افزایش صادرات خدمات و محصولات صنعتی این کشور از سوی دیگر، سبب ثبات ارزش واحد پول پاکستان در برابر دلار آمریکا شده است. پاکستان یک کشور نیمه صنعتی است که با سرعت بالا به سمت تبدیل به یک کشور post industrial و جزو بیست قدرت اقتصادی جهانی حرکت می کند. اینک با سرمایه گذاری صدها میلیاردی چین و کشور های حاشیه خلیج فارس، پاکستان به یکی از محبوب ترین مقاصد سرمایه گذاری تبدیل شده است.

 

هر روپیه چند تومان است؟

در یک سال اخیر تلاش های گسترده ای برای افزایش ارتباطات ایران و پاکستان صورت گرفت و به نتایج خوبی نیز رسید. اما اینک با کاهش ارزش تومان و ریال، این روابط اقتصادی با چالشی بسیار سخت مواجه شده‌اند. تا ده ماه گذشته ارزش هر روپیه پاکستانی معادل 35 تومان بود ولی بی‌ثباتی اقتصاد داخلی به حدی زیاد شد که اینک هر روپیه پاکستانی بیش از 116 تومان ارزش دارد.

بدین ترتیب باوجود آنکه ارزش پول پاکستان در مقابل دلار مقداری کمتر شده است ولی رشد پول پاکستان در مقابل ایران ادامه دارد و این امر سبب دشواری رای تجار دو کشور و نیز زائرین می گردد.

جدول قیمت روپیه پاکستان به تومان امروز

 

قیمت روپیه پاکستان به تومان در هفته گزشته

تاریخ قیمت قیمت روپیه به تومان
3 خرداد 1030 ریال
31 اردیبهشت 1010 ریال
25 اردیبهشت 930 ریال

 

دیدگاهتان را بنویسید